„Bez pľúc a chrbtice nemôže existovať SEMA. SEMA potrebuje dych a silu ako my ľudia.

My potrebujeme SEMA ako záväzok rovnováhy.“ - Dallo

 

"Jej meno je Zdravie: Ona je dcéra cvičenia, ktoré ju splodilo na striedmosť. Ruža sa červená na lícach, sladkosť rána

dýcha z jej pier; radosť temperovaná s nevinnosťou a skromnosťou, iskry v očiach a z radosti jej srdca spieva, ako chodí."

Snímka: Akrobatka v SEMAickej póze ITEN „Kotúč“, kreslená na ostrakonu, ide zrejme o náčrt k oficiálnejšiemu obrazu. Od pása nahor je mladá žena úplne nahá, má len malú sukničku, náušnicu a bohaté vlasy, všetky detaily a najmä poloha postavy navodzujú veľmi erotický obrázok SEMAického pohybu.

 

ČO JE SEMA?

 

     Výučba cvičenia SEMA, ktorá bola podporovaná v kemetickej zemi, bola odvodená z meditácie a postrehy na začiatku kňazov a kňažiek. Kemet nie je pôvodný termín pre túto krajinu. Egypt je moderný termín a pôvodom gréčtiny, pôvodní obyvatelia krajiny nazvali KEMET, čo znamená "čierny" alebo "čierna zem", pretože ročné zaplavenie rieky Níl, ktoré spôsobilo bohaté bahno, pretekalo svoje brehy. Ak SEMA bola realizovaná po tak dlhej dobe v Kemete, potom otázka láka, čo je SEMA?

 

Termín slova "yoga" nie je pochádzajúci z Kemeta. Yoga je pojem sanskritského pôvodu, jeden z jazykov dnešnej Indie. Yoga preložená do angličtiny znamená "zapriahnuť" alebo "viazať". Každý človek má individuálne vedomie a individuálnu myseľ, na ktorých sú vnímané sveta. Žiadni dvaja ľudia si nemyslia presne rovnakým spôsobom. Žiadni dvaja ľudia nemajú rovnaké predstavy o veciach, ktoré sú prejavmi individuálnej reality. Avšak tam je univerzálne vedomie, ktoré je nad rámcom bežnej oblasti vedomia alebo jednotlivej skutočnosti ľudí. Preto prax SEMA je metóda integrácie osobnosti, ktorá umožňuje ľudskej bytosti viazať svoju individuálnu prechodnú realitu s univerzálnym vedomím. Univerzálne vedomie je stabilné a nemenné, nehybné a preto je podstatná skutočnosť zatiaľ, čo ľudské bytosti sú existujúce v prechodnom javu. Keď je tento proces vykonávaný, dá sa povedať, že zažili cestu, aké skutočné veci sú, alebo zažili realitu; univerzálne vedomie. SEMA je prax viazanie individuálne vedomie s univerzálnym vedomím.

 

     SEMA je kemetické slovo a symbol znamená spojenie vyššieho a nižšieho "Ja", ktoré vedie k duchovnému osvieteniu v ľudskej bytosti. SEMA sa zameriava na šírenie univerzálnych učení duchovného vývoja. Hlavným cieľom je poskytnúť múdrosť dávnych duchovných učení v knihách, kurzov a iných foriem komunikácií. Po druhé poskytovať odbornú výučbu a výcvik v rôznych jogových disciplínach, vrátane kemetických filozofií. Po tretie podporovať svetový mier a univerzálnu lásku. V kemetickom učení ukazuje, ako sa každý človek skladá z vyššej povahy a nižšej povahy. V kemetickom učení je tento proces SEMA TAUI, čo znamená "spojenie dvoch krajín" (Dolný a Horný Kemet), nesmie byť zamenená s fyzickými masami pôdy, ale je vysvetlenie vyššej a nižšej prírody v ľudskom subjektu. Hieroglyfické nápis na SEMA, ktorý predstavuje priedušnice a pľúca:

 

alebo s hláskami

 

Prax SEMA TAUI je zjednotenie vyššieho a nižšieho, v skutočnosti rovnaké pochopenie prejde od slova SEMA. SEMA TAUI je znázornené na Božiu ikonografiu:

Obrázok: Boh rieky Nílu HAPY v dvojakej forme, viaže rastliny ako symbol SEMA. Na ľavej strane má symbol papyrusu a na pravej symbol lotosu. To znázorňuje dualitu ducha a hmoty, temporálny a nadprirodzený sa stanú zjednotené – vyššia príroda.

 

SEMA JE NÁBOŽENSTVO?

 

     Väčšina ľudí sa pýta, či je SEMA náboženstvo? Odpoveď je nie. SEMA nie je náboženstvo v spoločnom zmysle. SEMA je systém disciplín, ktorým je možno dosiahnuť najvyšší stav vedomia. Avšak náboženstvo v mystickom aspekte je náboženstvo, ktoré podporuje všeobecnú Božiu a učí, že človek môže mať spojenie s transcendentnom, má svoje hlavné SEMAické disciplíny. Takže SEMA je vlastné mystické náboženstvo, ale samo o sebe nie je náboženstvo. Ale SEMA môže byť realizovaná z náboženského hľadiska rovnako. To je miesto všetkých kemetických bohov a bohýň. Bohovia a bohyne sú hlavným cieľom v praxi kemetickej SEMA. Kemetický termín slov pre bohov a bohýň je NETERU. Tento termín nájdeme v rozsiahlej existujúcej filozofickej a náboženskej literatúre dávnych civilizácií. Meduneterický znak "boh" sa zobrazuje zástava s tyčou. Posledné písmeno na konci tohto slova U ‚označuje množné číslo.

 

     alebo s hláskami     ...

Ako množné číslo čiže "bohovia" sa zobrazuje znak s tromi zástavami. Skorí mudrci vedeli, že netrénovaná myseľ je veľmi vrtkavá a skutočne potrebuje kotvu pre stabilizáciu cez SEMAický proces. Takže oni vytvorili duchovné symboly, dali im mená a aplikovať niektoré mýty a rituály, okolo každej z nich podporovať väčšie pochopenie ľudskej skúsenosti. Bohovia a bohyne nie sú božstvá v spoločnom zmysle slova, ale sú kozmické princípy. V skutočnosti termín NETER „Boh“ znamená vesmírna sila alebo má k vesmíru vzťah. Sú to duchovné nástroje, ktoré sú určené na komunikáciu určité postrehy a tajomstvo mysle. To umožňuje myseľ rásť v jemnosti, kým človek môže zažiť vyššie vedomie priamo. Toto vedomie sa nazýva mnohými menami podľa rôznych kultúrach po celom svete. Najbežnejšie v angličtine je "God". SEMA je teda prax, ako sa spojiť s Bohom.

 

STÚPENEC

     Bohovia a bohyne sú menšie božstvá, ktoré sú vyžarované z Najvyššieho všetkého výkonného transcendentného bytia, ktoré je mimo dosahu bežného ľudského vedomia. Táto transcendentná sila je známa ako NEBEDŽER "stúpenec" a je tiež nazývaný NETER. Takže NETERU sa vynoria z NETER. Tento systém zaobchádzania bohov a bohýň môže byť videný vo všetkých domorodých afrických náboženstvách, ako sú Dogon a Jorubština tradície. Preto kemetické náboženstvo je rodák africký systém úcty. Menšie božstvá sú ako školiace nástroje pre myseľ, kým sa môže rozvinúť schopnosť byť presiahlo a zažiť Boha ako svojho vlastného vnútra.
Na základe tohto veľmi krátkeho úvodu správne meno pre kemetické učenie SEMA - KEMET SEMA TAUI. Význam sa spojí s temnotou univerzálneho vedomia. To nemá naznačovať skutočnú fyzickú farbu, ale stav nediferencovaného vedomia. Ľudia, ktorí nasledujú túto disciplínu, sa nazývajú stúpenci NEBEDŽER (Boh). V meduneterických písmach sa tomu hovorí ŠEMS NE NEBEDŽER "Stúpenci Boha".

 

     Z širšieho filozofického hľadiska kemetickej SEMA je sofistikovaný systém integrácie osobnosti. Ľudská osoba sa skladá zo štyroch hlavných aspektov: vôľa, emócia, intelekt, dej. Vôľa je harmonizovaná prax meditácie. Emócia je harmonizovaná prax oddanej služby. Intelekt je harmonizovaná prax múdrosti. Dej je harmonizovaná prax konajúcej sa spravodlivosti MAAT. Keď všetky z nich sú miešané, potom integrovaná osobnosť vystupuje zo stavu, v ktorom kedysi existoval. Tieto štyri aspekty možno nájdeme aj v hinduizme a budhizme rovnako ako taoizmus. Tak to môže byť ľahko vidieť, že staroveká kemetická civilizácia dala svetu praxe, čo sa bežne označuje ako SEMA. Avšak medzi všetkými mystických tradícií nie je tam žiadny rozpor, pretože zásadná správa a výučba sú rovnaké. Hoci vonkajší prejav praxe a techniky sa môže líšiť a líši sa od systému k systému, všetky vedú ľudskú osobu do stavu osvietenia.

 

     SEMA TAUI je obrovský oceán múdrosti, ktorá bola pôvodne vytvorená viesť ľudí k poznaniu, že presahuje materiálne vyjadrenie hmoty. Čo je myslené tým, že učenie je viesť ľudskú osobu do stavu prebudenia, ktoré je označované NEHAST.

     SEMA je kemetický systém cvičenia a osvietenia na základe postupov fyzických pohybov v kombinácii s riadeným hlbokým dýchaním a meditáciou. Moderná verzia tohto starobylého systému bola vyvinutá z primárneho výskumu vykonávaného Dr. Asar Hapi a master Yirser Ra Hotep (Elvrid Lawren) v Chicagu v roku 1970.

     Kemetická SEMA je liečebný a regeneračný systém cvičenia, ktorý sa vyznačuje sériou geometricky progresívnych pozícií, ktoré pomáhajú vyrovnať chrbticu a opraviť chyby kostrového svalového systému s cieľom zmierniť stres, zvýšiť krvný obeh, živín a kyslík do životne dôležitých systémov tela, aby vnútorná životná energia prúdila efektívnejšie do celého tela. Kemetická SEMA je súčasťou YogaSkill metódy SEMAickej praxe, ktorá kladie dôraz na vytváranie podmienok, vďaka aktivácii parasympatiku, kedy sa telo a myseľ môžu liečiť sami na rozdiel od extrémnej gymnastickej hadej pozície, ktorá často spôsobuje poranenie.

     Kemetická SEMA vychádza z jednej z najstarších známych civilizácií, čo je staroveký Egypt, vhodne pomenovaná Kemet v severovýchodnej Afrike, ktorej konkurentom je verzia, že "yoga" pochádza z Indie. Kemetická SEMA bola vyvinutá štúdiom, prekladateľsky a tlmočnícky sa bežne nazýva hieroglyfickými textami z Kemet (staroveký Egypt) a obrazy z jogových pozícií, ktoré sú jasne zobrazené na stenách kemetických chrámov. Kemetická SEMA je aj filozofiou a praxou založená na kemetickej systémy vlastného vývoja, ktoré podnietili vznik kemetickej civilizácie, ktorá rodila západnú vedu, filozofiu a náboženstvo.

 

SEMA V MODERNOM SVETE

     Mnohí z nás žijú s „dis-kľud“ zrýchleným životom, ktorý ponecháva málo času na seba pestovať. Farební ľudia majú často zvlášť ťažko v dnešnej spoločnosti žiť podľa očakávania a ilúzie vytvorenej médie hlavného prúdu. SEMA je veľmi upokojujúca pre myseľ, telo a emóciu, čo pomáhajú znižovať stres a hladiny krvného tlaku. To môžu tiež poskytnúť dobré kardiovaskulárne cvičenie, ktoré vám pomôžu schudnúť a zároveň posilniť a tonizovať celé vaše telo. To môžu tiež pomôcť spať dobre, čo vedie k jasnejšom mysleniu a vedomiu. Z hlbokého dýchania v kombinácii s pohybom pomáha prirodzene relaxovať, de-stres, povzbudiť a osviežiť myseľ, telo a ducha.

     Kemetická SEMA je technika pre kontrolu tela a mysle špeciálne upravené pre dnešného človeka. To môže byť naozaj realizovaná v súčasných postojov modernej civilizácie: stoj, sed na stoličke alebo na okraj postele. To možno samozrejme taktiež cvičí v pozíciách, ktoré môžu byť len polohy civilizačnej podložky: pózy sedenia „Papyrusový sed“ UADŽ alebo „Lotosový sed“ SEŠEN, ale nie sú ľahko prístupné pre moderného človeka. Kemetická SEMA má aj tú výhodu, že nevyžaduje špeciálne vybavenie a môže byť realizovaná za akýchkoľvek podmienok alebo oblečenie miesta, čo umožňuje jeho zavedenie v niektorých krajinách. Pokiaľ ide o fyzické účinky, SEMA z Kemeta okrem účinkov spoločné pre všetky formy cvičenia (zlepšenie dychové funkcie, flexibilita, zlepšenie hlavných telesných funkcií) špecifické účinky na rehabilitáciu chrbtice a celý muskuloskeletálny systém.

 

 

 

MODERNÝ ČLOVEK A STAROVEKÉ CVIČENIE

     Rýchly rozvoj civilizácie významne pozmenil prostredie a spôsob života. Civilizácia však priniesla so sebou nielen kladné, ale aj záporné vplyvy. Moderný mestský človek pociťuje nedostatok ticha, pokoja, oddychu, čerstvého vzduchu, fyzickej práce. Stav trvalého vysokého nervovo-svalového napätia podnecujú faktory, akými sú napríklad hluk, otrasy dopravných prostriedkov, moderná hudba, tranzistory, filmy, televízia i dramatické športové podujatia, rýchle životné tempo a podobne. Jednostranné pracovné úkony pri hluku strojov, v zápachu, prachu, viachodinové štúdium a navyše v deformujúcej polohe, ktorá často zabraňuje správnemu krvnému obehu a dýchaniu, negatívne ovplyvňujú telesný i duševný stav človeka. Ľudia aj na najkratšiu vzdialenosť používajú dopravný prostriedok, dlhé hodiny vysedávajú pri televízore, dýchajú nečistý vzduch, veľa fajčia, užívajú množstvo liekov, nesprávne sa stravujú. Nervový systém je v stálom napätí. Zhon moderného života spôsobuje únavu, nepokoj, chronické napätie a nervozitu, čiže javy, ktoré sú u príslušníkov primitívnych národov veľmi zriedkavé.

Keďže vývoj zastaviť nemožno, treba hľadať prostriedok na kompenzovanie negatívnych vplyvov civilizácie, ktorý pomôže zlepšiť zdravie a obnoviť duševnú rovnováhu. K zdravšiemu spôsobu života prispieva pohybová aktivita. To je aj tajomstvo jej populárnosti a rozšírenosti. Rovnakou mierou sa to vzťahuje aj na telesné cvičenia, ktorým sa venuje čoraz viac osôb. Avšak aj tu sa vyskytli prekážky: nedostatok času, telocviční a športovísk v blízkosti sídlisk, často i zábrany vyplývajúce z vekových osobností, keď starší nechcú cvičiť spolu s mladými a podobne. Práve preto sa stali populárnymi cvičenia, ktoré nie sú viazané na čas a objekty. Hľadajúc rôzne cesty, mnohí objavili 1000-ročné metódy kemetického cvičenia SEMA pre zlepšenie zdravia, predĺženie života, pre fyzický a duševný rozvoj. O cvičení SEMA je čoraz väčší záujem. Zaoberajú sa ním mnohé výskumné ústavy. Cvičenie SEMA pestuje 1000 ľudí – mladých aj starých. Kemetické cvičenie SEMA totiž počas 5000-ročného vývoja na pohľad sa úplne zlúčilo s rozličnou mystickou ideológiou a náboženstvom. Mnohé SEMAické cvičenia sa však dnes ešte stále zakladajú na niekoľko 1000-ročných skúsenostiach. Niektorí odborníci v telesnej výchove a lekári považujú SEMA za historickú kuriozitu vo vývoji telesnej kultúry alebo za systém telesnej výchovy, ktorý je možné uplatniť len vo zvláštnych podmienkach Kemeta. Kemetické cvičenie SEMA je nielen historicky zaujímavé, ale aj v našej epoche užitočné a je jedným z metód na ovládanie ľudského tela.

Základným princípom SEMA je zvýšený koncentračný stav. SEMA je „vysokou školou“ najhlbšej, najintenzívnejšej vedomej koncentrácie. V koncentračnom stave SEMAisti sa usilujú vplývať na seba, na sovej telo a organizmus v prvom rade verbálnou sugesciou, rôznymi dýchacími cvičeniami a telesnými pózami. Telesná výchova, šport a SEMA sú v podstate rozličné metódy, ktoré formujú telo, rozvíjajú organizmus. Tu je ako možno popri telesnej výchove a športe využiť kemetické cvičenie SEMA na udržanie a zlepšenie zdravia a na harmonický, fyzický a duševný rozvoj.

 

KTO MÔŽE CVIČIŤ SEMA?

     Jeden výrok hovorí, že SEMA nie je pre každého. Druhý výrok zasa tvrdí, že v SEMA si každý môže nájsť niečo pre seba. Teda obidve výroky si odporujú, ale len zdanlivo.

Prvý výrok sa netýka zdravotného stavu alebo veku. Ide v ňom o psychickú stránku človeka. SEMA nie je pre človeka, ktorý nechce na sebe pracovať. Buď je to nadmieru lenivý a pohodlný človek, alebo aktívny egoista, úplne zameraný na sebazabezpečovanie. Kto si našiel zmysel života v honbe za majetkom, mocou, slávou, kariérou a tvrdošijne sa drží názoru, že jeho smer je jedine správny, ten SEMA odmietne, pretože mu zo SEMA „nesype“.

Na druhej strane si v SEMA skutočne môže nájsť niečo pre seba každý, dokonca i sebecký založený človek. Obrovský zásobník telesných cvičení, očistných techník, možností narábania s dychom a duševných cvičení je k dispozícii každému od kolísky po hrob. Ide len o tom, správne si vybrať, a čo je nemenej dôležité, naučiť sa správne cvičiť. Hovorí sa o účelovom výbere z cvičení SEMA so zámerom zlepšiť si zdravotný stav, napríklad odstrániť bolesti v chrbte. Je to potom vlastne zdravotná telesná výchova s prvkami kemetickej SEMA.