ANCH je symbolom nehynúcej životnej sily života. Vzťahuje sa k životu, dáva vlastnosti vzduchu a vody. ANCH líči tri symbolické princípy nájdené v tvorbe: kruh (ženský člen), kríž (mužský člen) a jednota (mužský člen spojený so ženským). Život doslova dochádza v dôsledku spojenia ducha a hmoty. Kruh, ktorý predstavuje nesmrteľnú a večnú súčasť (absolútnu realitu). Kríž, ktorý predstavuje to, čo je smrteľný a prechodný (ilúzia –hmota). Jeho podobnosť k ženskému symbolu sa zmieňuje o regeneračných formatívnych vlastností ANCH.

Obrázok: Boh Slnka ITEN v podobe kotúča s lúčami zakončenými rukami a krížami ANCH nám dáva život, čo považujeme za najdôležitejšiu formu bytia živých bytostí.

Tak ako so symbolom Ying a Yang čínskej taotickej filozofie, ANCH tiež symbolizuje rovnováhu medzi týmito dvoma silami života, pozitívny a negatívny, svetlo a tma, dlhý a krátky, muž a žena, atď. Ak je správne vyvážený a kultivovaný, sila harmónie (zjednotenie protikladov) je impozantná. V hornej časti ANCH kruh predstavuje ŠEN, v kemetickom symbole „večnosť“. Súvislosť: V indickej – hinduistickej mytológii ANCH je znázornený na obrázkoch na androgýnneho Boha-Bohyne Ardhanari. Ľavá strana Ardhanari je žena a pravá strana je muž. V čínskej filozofii ŠEN reprezentuje životnú silu vo vesmíre; to je múdrosť, vedomie, duch.

     ANCH je tiež známy ako "kľúč k životu." Ak chcete dať ANCH s niekým v myslení alebo skutku, je želanie, aby osoba žila v zdraví. Najdôležitejším rysom symbolu ANCH je, že sa skladá z dvoch oddeliteľných častí. To znamená slučka v hornej časti (ženský) a kríž v dolnej časti (mužský) sú len "zviazané" dokopy, ako to bolo. Preto je možné, aby sa uvoľnili putá (uzlov), ktoré viažu ducha k telu, a tým umožňujú duše dosiahnuť osvietenie. ANCH môže byť vyslovovanie AUNG a používa sa ako HEKAU (slovo energia alebo mantra), spievanie opakovane (nahlas alebo mentálne), ktoré je zamerané na význam za symboliku. Pozrime na symbol buď samostatne, alebo v spojení s HEKAU alebo jednoducho sústredenie na to (samostatne) psychicky pomáhať upokojiť myseľ v priebehu koncentrácie a meditácie.

Obrázok: Dvaja bohovia HER A DŽEHUTY prinášajú smrteľnému faraónovi Rameses III. život v znaku kríž.

 

ÓM V KEMETE

     ÓM (AUM) je najviac obyčajne známa ako sanskrtská mantra (slovo energie z Indie), ale tiež sa objaví v dávnych kemetických textov a úzko súvisí s kemetickým bohom AMEN vo zvuku a "Amen" z kresťanstva. Ešte dôležitejšie je, že má rovnaký význam ako AMEN a je preto plne kompatibilný s energetickým vzorom celej skupiny. Podľa kemetického Leydene papyrusu názov "skrytý Boh", sa odkazuje na AMEN, môže byť vyslovený ako ÓM. Vidíme obrázok (dole) starobylé piktogramy kemetického symbolu ÓM. Všimnime si podobnosti na indickom symbole, ktorý nasleduje. ÓM z kemetického Leyden papyrusu (1) a indický symbol ÓM (2):

(1)          (2)

Staroveký africký text obsahujúci ÓM sa nachádza v Leydene magickom papyruse, v ktorom sa Najvyššia bytosť je opísaná takto:

"Skvelý je tvoje meno, Dedič je tvoje meno, Vynikajúci je tvoje meno, Skrytý je tvoje meno. Mocný jeden z bohov a bohýň je tvoje meno. Ten, ktorého meno je skryté zo všetkých bohov a bohýň, je tvoje meno, ÓM, Mocný AMEN je tvoje meno; Všetci bohovia a bohyne je tvoje meno... "

Vieme, že ÓM je názov boha AMEN, pretože prívlastok "Skrytý" a ÓM je bezmenné staroveké božstvo, pretože prívlastok "názov je skrytý". ÓM je tiež staroveké božstvo NEBERDŽER (zahŕňajúce božstvo), pretože prívlastok "Všetci bohovia a bohyne", takže ÓM je meno dané k najstaršom božstve z kemetického datovania preddynastického éry (pred 5000 BCE).

Pre dych života klikni sem.