"Vojnové násilie by nevznikli, keby ste nevolili politikov. Lebo vláda vás cicia z peňazí aj za nákup mäsa. Potravinová kríza by nevznikla, keby ste boli vegetariáni. Lebo Boh nás stvoril ako vegetariánov. Z obilia od priemyselných spoločností, ktoré dávajú prednosť výžive pre dobytka, by vyrobili množstvo chlebov pre hladujúce ľudstvo. Je faktom, ako tvrdí väčšina doktorov, že mäso z akýchkoľvek zvierat škodí ľudskému zdraviu. Naopak ten, kto popiera chorobnú skutočnosť, je podvodník s politickým cieľom vlastného prospechu." - Dallo

     Konkrétne slovo "vegetarián" v kemetickom slovníku nenájdeme. Namiesto toho, čím zdravo živili Kemeťania, slovo "vegetácia" povieme UADŽEDŽYT.

Od stavania obrovských pyramíd po náboženstvo s pohrebné praktiky sa život v starovekom Kemete poriadne líšil od toho súčasného. Moderní vegetariáni majú však zrejme s Kemeťanmi mnoho spoločného, pretože tí tiež žili na strave zloženej prevažne zo zeleniny, z ovocia, zo pšenice a z jačmeňa. Prechádzajúce výskumy ukazovali, že Kemeťania boli do značnej miery vegetariánov, čím sa napokon príliš nelíšili od ďalších starovekých civilizácií. Archeológovia o tom už roky špekulovali, ale vedci zistili o tom viac, čo vlastne obyvatelia Kemeta kedysi jedli. Tím výskumníkov skúmal atómy uhlíka v 45 múmiách z obdobiach od roku 3500 pred naším letopočtom až do 7. storočia nášho letopočtu. Prišli na to, že Kemeťania jedli dlhé obdobie veľa jačmeňa a pšenice, takže sa obdivuhodne prispôsobili podmienkam miestneho regiónu. Nové zistenia korešpondujú s výjavmi na stenách kemetických hrobiek, na ktorých ľudia pracujú na poli a zbierajú úrodu pšenice, aby si mohli dorobiť bochníky chleba.

Obrázok: Kemeťania na pole, ako vyvážajú a produkujú obilie.

V kemetických kultúr totiž boli u domorodých populácií, ktoré sa venovali poľnohospodárstvo, základom jedálnička ovocie a zelenina. Čo sa však až doteraz nevedelo, bolo to, akým plodinám dávali Kemeťania prednosť. Na základe týchto výsledkov z výskumu Kemeťania živili predovšetkým lakto-ovo vegetariánsku stravu. To znamená, že jedli predovšetkým rastliny, ovocie, zeleninu, ktoré doplňovali o živočíšne vedľajšie produkty, ako sú mliečne výrobky a vajcia. Poľnohospodári sa vysporiadali aj so suchom, Kemeťania sa dokázali prispôsobovať klimatickým zmenám. Keď hladina Nílu klesla, poľnohospodári len sa presunuli bližšie k rieke, ale nezmenili spôsob obrábania pôdy ani pestované plodiny. Keď vedci porovnali výsledky skúmania múmií s pomerom izotopov vo vlasoch súčasných vegetariánov, mohli potvrdiť, že staroveké Kemeťania boli prevažne vegetariáni a prekvapujúco nejedli veľa rybacích a mäsových pokrmov

Ryby zrejme nejedli kvôli bohom. Vzhľadom k blízkosti Nílu by sme očakávali, že sa Kemeťania intenzívne venoval rybolovu a ryby tak tvorili významnú časť ich jedálnička. V skutočnosti sa však na základe analýzy izotopov zdá, že rýb v ich strave bolo pomerne málo a neboli široko konzumované. Z nástenných reliéfov pritom máme dostatok dôkazov, že sa Kemeťania lovu rýb venovali, a to ako pomocou oštepom, tak pomocou sieti. Podľa niektorých textov však neboli určité druhy rýb konzumované z náboženských dôvodov.

 

AK JETE RYBY, NIE STE VEGETARIÁN

FAKTY O RYBE A MORSKEJ PLODY – PREČO NECHCETE JESŤ

     Niektorí ľudia jedia ryby a ešte odkazujú na seba ako vegetariáni. To nie je správne, pretože vegetariánstvo sa vzťahuje na tých, ktorí nemajú jesť zvieracie mäso a ryba je zvieracie mäso. Preto ryba, rovnako ako vo všetkých ostatných zvierat, nie je biologicky, fyziologicky alebo anatomicky správne jedlo pre ľudské telo. Okrem toho sa kazí rýchlejšie ako iné druhy mäsa, ako je hovädzie alebo hydina, stáva sa hnilá rýchlejšie ako ostatné druhy mäsa a vytváranie toxínov v tele, kedy je jedený. Ďalším veľkým problémom s jedením ryby a morské plody sa týka znečistenie vôd po celom svete s toxínmi, ako je ortuť, PCB, dioxíny, a pod., ktoré boli spojené s rakovinou, sterilitou, vrodenými defektmi, atď.

Agentúra pre ochranu životného prostredia odhaduje, že "ryba môže hromadiť až deväť miliónov krát úroveň PCB vo vode, v ktorej žijú." Vzhľadom k tomu, rýb a kôrovcov sú neustále prepláchnuté vodou, v ktorej žijú. Ako voda filtruje cez ich tela, ale sústreďujú sa toxíny a mikroorganizmy, ako sú salmonely a hepatitída na úrovni oveľa väčšie než nájsť vo vode, ktoré obývajú. Polovica svetového rybieho úlovku je privádzaná do hospodárskych zvierat, ktorá sa ďalej zvyšuje expozíciu a hromadenie toxínov pre tých, ktorí jedia iné druhy zvieracieho mäsa. Agentúra dochádza k záveru: "Najväčší dôvod zo všetkých, prečo nejesť ryby, je milovať sám seba viac ako je závislý na starých stravovacích návykov, kultúry a pohodlie."

Obrázok: Táto ryba oxyrhynchus bola ctená v celom Kemete.

 

ZAKÁZANÉ JEDLO

     Kemeťania sa riadili zložitými stravovacími zákonmi, ktorými sa - popri rituálneho očisťovania a obriezky - odlišovali od ostatných národov. Bravčové mäso bolo zakázané ako nečisté. Je dosť prekvapujúce, že za nečisté sa považovali aj ryby. Kemetické slovo pre "zakázaný" v hieroglyfickom písme malo rybu ako determinativ. Pri veľkých výročných oslavách konaných v meste Edfú na počesť boha HER sa ryby, symbolizujúce jeho nepriateľa, zašľapávali do zeme. Bežná prax ale bola iná. Rieka oplývala rybami, ktoré sa jedli vo veľkom množstve, a v delte žila obrovská stáda ošípaných, končiacich v žalúdkoch Kemeťanov. Pravdou bolo, že prísne stravovacie zákony sa vzťahovali hlavne na vyššie vrstvy a na kastu kňazov. Človek, ktorý požíval ryby, nebol čistý a nesmel vstúpiť do zádušnej kaplnky. Nič nenasvedčuje tomu, že by kráľovská rodina niekedy jedla bravčové mäso či konzumovala nejaké iné zakázané potraviny - to by bolo škandalózne - ale jediné obdobie, o ktorom vieme, že sa pravidlá prísne dodržiavali, bolo za puritánskeho kráľa Pianchiho. Tento nubijský dobyvateľ vládnucej v 8. storočí p.n.l. bol "kemeťštejší než Kemeťania". Odmietol prijať kniežat z Líbye, "pretože nie sú obrezaní a jedia ryby, čo by znesvätili palác."