Ako sa povie kukurica v kemetčine - IT  a znak sa zobrazuje 3 zrná a stonka obilia alebo nádoba vysypacia zrnami:

 alebo 

    Kemeťania (Egypťania) pestovali kukurice tisíce rokov pred tým, než sa narodil Kolumbus. Kukurice vidíme na nástenných maľbách z chrámu kráľovnej Hatšepsut u Dier el-Bahri na rieke Níl. Archeológovia objavili kukurice aj v niektorých hrobkách, jedna bola od faraóna Ramses II. Veľkého.

Kukurica je veľmi stará rastlina. Spôsob jej domestikácie je jednou z najväčších záhad genetiky. Kukurica je jednoročná tráva. Dorastá do výšky 1 až 3 metrov a má plné steblo. Pekné plné klasy žltej kukurice sa nám spájajú najmä s letom. Kukurica má mnoho zdraviu prospešných látok a navyše je vhodná na konzumovanie počas celého roka. Jej sladká a šťavnatá chuť je obľúbená u mnohých ľudí, ktorí ju prirovnávajú k zlatu. Keďže kukurica zasýti na dlhšiu dobu, môže nahradiť aj plnohodnotné jedlo. Navyše telo energiu, ktorú z nej získavame, odbúrava a spracúva postupne. Cukor, ktorý kukurica obsahuje premieňa na škrob, ktorý dodáva telu potrebné sacharidy. Jeden uvarený klas kukurice má iba 90 kalórií, preto sa jej naozaj nemusíme vyhýbať. Kukurica obsahuje asi 70 % vody a sušinu, v ktorej sa nachádzajú  uhľohydráty,  proteíny,  vláknina  (ktorá stimuluje pohyb čriev a bojuje proti zápche)  a minerálne látky. Má dokonca viac bielkovín ako iná čerstvá zelenina. Bohatý obsah vitamínov zabezpečuje veľké množstvo pozitívnych účinkov. Dôležité sú najmä vitamíny skupiny B, má blahodarné účinky na mozog a nervy, vplýva na dobrú náladu, vďaka ktorému máme zdravé a silné vlasy a peknú pleť, vitamín C, vitamín A aj vitamín E. Okrem toho obsahuje stopové prvky ako mangán (ktorý pôsobí proti stresu, svalovým kŕčom a srdcovej arytmii), meď, nikel, molybdén, jód, selén, železo, zinok. Pektíny zase podporujú trávenie a pomáhajú udržiavať črevá čisté a zdravé. Jej zloženie pomáha detoxikovať organizmus.

DÔVODY KONZUMOVANIA

  • Udržiava dobrú hladinu krvného tlaku aj funkcie srdca.
  • Znižuje riziko infarktu a mozgovej mŕtvice.
  • Posilňuje krvotvorbu a okysličovanie buniek.
  • Má pozitívny vplyv na plodnosť a potenciu.
  • Pomáha udržiavať správnu hladinu hormónov.
  • Zvyšuje schopnosť sústrediť sa a posilňuje intelekt.
  • Znižuje hladinu cholesterolu a priechodnosť čriev.
  • Má močopudný účinok, bráni zadržiavaniu vody v tele.
  • Posilňuje vlasy a pokožku.
  • Rozvíja fantáziu a kreativitu.
  • Podporuje trávenie a zabraňuje zápche.
  • Pôsobí proti stresu.

 

Kukurica je navyše veľmi variabilná. Cez leto sa konzumuje najmä varená, no jeme ju na sladko i na slano, čerstvú, mrazenú aj konzervovanú. Vyrábajú sa z nej kukuričné krúpy, kaša z kukuričných zŕn aj kukuričná múka, z ktorej sa pečú kukuričný chlieb a tortily. Je súčasťou šalátov, pizze, konzumuje sa ako príloha k mäsu, no veľmi obľúbené sú aj pukance (slané alebo aj sladké). Kukurica neobsahuje lepok, preto je vhodná pre celiatikov.

ČAJ Z KUKURIČNÝCH VLASOV

Malé množstvo vlásočníc zalejte ¼ litrom vody, nechajte vylúhovať, čaj sceďte a vypite bez dochucovania. Tento močopudný čaj má zoštíhľujúci účinok.