SPRÁVNE VYKONÁVANIE POTREBY NA WC PODĽA STAROVEKÝCH KEMEŤANOV

    V cvičení SEMA nejde len o pohyb, ale aj o kultúru v starovekom Kemete. Najprv o záchode a potom o správnom vykonávaní potreby na záchod.
Kameňom úrazu kemetických obydlí boli odpadky a výkaly. Hoci odpadky kemetická gazdinka čas od času vymietla, neskončili väčšinou ďalej, než za prahom domu (ostatne podobne je tomu aj v mnohých dnešných afrických mestách, Kemet je dnes v tomto smere našťastie trochu viac europeizáciu). Len výnimočne boli v mestách zriadené verejné skládky, tí čo mali blízko k Nílu, odhadzovali zbytočnosti tam. Ďalším problémom (problémom z nášho pohľadu) boli výkaly, a to ako ľudské, tak zvieracie. So svojou potrebou si Kemeťania príliš hlavu nelámali, tí zámožnejší mali doma záchody vo forme samostatnej miestnosti s hlinenou nádobou spolovice naplnenou pieskom. Trus na uliciach zbierali a sušili Kemeťanky a spracovávali ho ako najlacnejšie palivo. Je až zarážajúce, že tak vyspelá civilizácia, akou bol Kemet, nedokázala vybudovať kanalizáciu ani zaviesť do domov tečúcu vodu (mnohé ázijské a americké kultúry dosiahli v tomto smere až neuveriteľné zručnosti a zložitosti), snáď je to vďaka všade prítomnej a dostupnej vode Nílu a tiež istej africkej mentalite.

    V súčastnosti je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že celý život vykonávate veľkú potrebu na záchode zlým spôsobom. To má zásadný vplyv aj na vaše zdravie. Ľudské telo je stavané na čupenie, nie sedenie. Ak žijete v krajine západného sveta, je možné s vysokou pravdepodobnosťou povedať, že vaše zvyky na toalete vám škodia. Nesprávne fekálne vyprázdňovanie môže spôsobiť nasledovné zdravotné problémy:

  • Zápal slepého čreva
  • Herniu
  • Divertikulózu
  • Syndróm zapáleného čreva
  • Hemoroidy
  • Rakovinu hrubého čreva

 

Pre čupiacich ľudí bolo oveľa ľahšie sa vyprázdniť a zabralo im to aj menej času. Existuje jednoznačný fyziologický zmysel pre čupenie počas vyprázdňovania sa. V krátkosti sa dá povedať, „čupenie narovnáva hrubé črevo“. Keď stojíme, úsek hrubého čreva, v ktorom sa nachádzajú odpadové látky, je tlačená oproti puborektálnemu svalu. To zabraňuje jeho vyprázdneniu sa až do doby, keď príde čas pre toaletu. Bežné sedenie na toalete tento sval uvoľní len čiastočne. Naproti tomu, pri čupení sa uvedený sval uvoľní úplne. V podstate sa pri tom zároveň natiahne aj hrubé črevo, čo uľahčuje stolici v jej pohybe. Dokonca v jednej medicínskej príručke už z roku 1964 sa píše, že ideálnou pozíciou pre vyprázdnenie stolice je práve čupenie so stehnami zafixovanými na úrovni panvy. Celkovo možno povedať, že vykonávanie veľkej potreby v čupení má 7 hlavných zdravotných prínosov:

  • Ľahšie a rýchlejšie vylúčenie stolice.
  • Predchádzanie uviaznutiu odpadových látok, čo vám umožní telo skutočne vyčistiť. Týmto sa výrazne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva.
  • Bránenie stolici znovu vstúpiť do tenkého čreva a kontaminovať ho.
  • Chráni vaše panvové dno, zlepšuje celkové zdravie prostaty a kontrolu nad močovým mechúrom.
  • Chráni vaše nervy nachádzajúce sa v panvovej oblasti, zlepšuje ovládanie svalov a predchádza ich natiahnutiu.
  • Odbremeňuje maternicu od tlaku.
  • Trénuje ženy pre prirodzený pôrod.

 

Žeby práve nastal čas na výmenu štandardných toaliet za drepové? Alebo aspoň zadováženie si malého podstavca pod nohy? To už závisí plne na vás…

Zdroj: https://www.faraon.wz.cz/,https://www.stethnews.com/